Máte pocit, že doma nemůžete nic udělat, protože nežijete ve vlastním domově? Velký omyl! Pronájem vám může poskytnout krásný a útulný domov, do kterého nemusíte investovat celé jmění. S trochou fantazie, tipy a triky můžete získat pohodlný a velmi útulný byt, do kterého se budete vracet s radostí, i když ho nevlastníte.
Flexibilita je základem úspěchu
Neutrální barvy, lehký materiál u nábytku a variabilní použití jsou věci, na které se musíte soustředit. Při výběru nábytku vybírejte neutrální barvy a nekupujte masiv. Pořiďte si rozkládací pohovku, kterou můžete využít i jako postel (při nedostatku místa) a ušetřete místo díky přenosnému šatníku. Šatní skříň zabere hodně místa. Volně stojící věšáky nebo závěsné systémy vám ušetří místo, prostor bude působit vzdušně a budete mít všechny vždy na očích a po ruce.
Netradiční umístění nábytku vám pomůže
V obývacích pokojích se obvykle dává pohovka ke zdi. V některých případech bude mnohem lepší (podle tvaru bytu), když ji umístíte doprostřed a za ní postavíte komodu, díky které budete mít další úložný prostor, kterého není nikdy dost. S tím souvisí fakt, že byste měli využít každého centimetru, který máte k dispozici.
Jestli budete mít kuchyňskou linku s barem, využijte toho. Kupte barové židle a vytvořte si malou jídelnu jako součást kuchyně. Ušetříte místo. Využít byste měli také místo za postelí, kam můžete pohodlně dát knihovnu. Pomohou vám také pohovky s úložným prostorem nebo vozíky na kolečkách, které můžete použít na potraviny, knihy, ručníky nebo cokoli jiného.
Malá koupelna skrývá hodně potenciálu
Myslíte, že do malé koupelny nic neuložíte? Nebojte se. Poměrně levně můžete zakoupit úložné žebříky, které lze umístit nad pračku a využít je naplno. Stejně tak můžete do celého domova nakoupit pár polic, regálů nebo háčků, které můžete využít v kuchyni i jinde. Většině majitelů bytů to nevadí, když při stěhování vše uvedete do původního stavu. Proto se nemusíte obávat ani pár obrázků na stěnách, které dodají domovu osobitý vzhled.
Přeměnit starou, a nemoderní koupelnu v nový stylový koutek hygieny není tak náročné, jak by se muselo zdát. Pokud nemáte z různých důvodů čas na omlácení starých kachliček a dlaždic, nebo se vám do toho zkrátka jen nechce investovat, jde to i jinak.
Kachličky
Potřebují staré kachličky ve vaší koupelně nový design? Není potřeba je hned měnit, což je práce složitá, pracná, a ne zrovna levná. Co je zkusit předekorovat? V hobby marketu, nebo na internetu snadno zakoupíte barvu na kachličky, kterou si natřete i sami, a zvolit si můžete z desítek, až stovek odstínů, nebo si nechat namíchat ten svůj. Chcete-li vnést do nápadu trochu svobodného ducha, můžete zvolit větší spektrum barev, a ty pak dle fantazie různě střídat. Kachličky pak můžete polepit k tomu určenými samolepkami, a dodat jim tak dekor, jaký se líbí právě vám.
Vana
Pokud je vaše vana již místy zažloutlá, ale nereziví, a nechcete ji tedy měnit, nemusíte. To co nejde umýt, musí jít rovněž přebarvit. K tomuto účelu zakoupíte speciální barvu ve spreji, která se snadno nanáší, není drahá, a efekt stojí za to. Vy pak jen koupíte novou baterii, a sprchovou hadici, což už není velký obnos, a výměna rovněž není nikterak složitá.
Umyvadlo
Umyvadlo vyměnit naopak můžete, a měli byste. Staré, stojací umyvadlo, už totiž není stylové. Výměna umyvadla však není nikterak náročný proces, a samotné umyvadlo koupíte rovněž za poměrně dobrou cenu. Můžete pak zvolit třeba i umyvadlo na desku, které vypadá stylově, je moderní, a snadno se udržuje. Vyhněte se však umyvadlům dřevěným, které i přes vysokou cenu nemají dlouhou životnost, a dejte raději na klasiku, tedy umyvadlo keramické, které je nenáročné na údržbu. Umyvadla na desku se vyrábějí v různých tvarech a designech, takže si vybere každý.
Celkový design
Celkový design pak snadno doladíte výběrem stylového záchodového sedátka, zrcadla s podsvícením, a sladěných koupelnových prvků, jako je například dávkovač na mýdlo, kelímek na kartáčky, prádelní koš, nebo sprchový závěs.
Jednou z možností je se pokusit domluvit s pronajímatelem na opožděné splátce. Otázka je, zda se tím něco vyřeší, nebo se náš dluh bude naopak stále prohlubovat. Můžeme si samozřejmě půjčit od blízkých nebo známých, ale tím budete riskovat zhoršení vztahů a pěknou ostudu, pokud nebudete moci dluh splatit. Než budete jako poslední možnost vyřizovat půjčku, což by mělo být vždy krajní a nejposlednější řešení, zkuste se informovat, zda vám nemůže pomoci stát.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je forma státní sociální podpory, která je určena pro jedince či rodiny, kteří pomocí svých příjmů nemohou uhradit náklady za bydlení. To znamená, že do těchto nákladů nespadá pouze nájem, ale i zálohy na energie, či jejich vyúčtování.
Kde si mám o tento příspěvek zažádat?
Všechny dávky státní sociální podpory posuzuje a schvaluje Úřad práce. Dostavte se tedy na pracoviště, které máte v místě svého bydliště. Žádosti k vyplnění najdete buď přímo na Úřadě práce, nebo si je můžete předem stáhnout na internetu a vyplnit v pohodlí domova. Dnes už je i možnost podat kompletní žádost elektronicky.
Jak zjistím, jestli mám na příspěvek nárok?
Nejistější je, pokud se informujete přímo na pracovišti Úřadu práce. Na internetu naleznete také poměrně spolehlivé kalkulačky, které vám, po zadání požadovaných údajů, vypočítají případnou výši příspěvku. Úřad práce na svých webových stránkách také zveřejnil tyto vzorce, které vám mohou ke zjištění nároku pomoci:
Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) > náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení nevzniká
Příjem × 0,30 (nebo v Praze 0,35) < náklady na bydlení = nárok na příspěvek na bydlení vzniká
Co všechno se započítává do nákladů na bydlení?
V případě tohoto příspěvku si můžete do svých nákladů započítat nájemné, náklady na plyn, elektřinu, vodu, svoz komunálního odpadu, provoz výtahu, úklid společných prostor nebo také osvětlení společných prostor v domě. Pozor, náklady na vaše osobní užívání internetu či poplatky za televizi se zde nezapočítávají. Myslete na to, že všechny vaše náklady je třeba doložit, tudíž nemá smysl se pokoušet o skutečných výdajích lhát.
Skutečně, zrcadla různých velikostí a tvarů dokáží opravdové zázraky. Opticky vám výrazně zvětší místnost, a to i ve velmi útlé tmavé chodbičce bez celodenního přirozeného světla. Jenom si dejte pozor, aby se vám v zrcadle neodrážela případně příliš nízko zavěšená lampa. Zrcadlo má sloužit spíše pro rozptyl světla ze svítidla, jinak byste si připadali jako ve skleněném bludišti. Dobrým pomocníkem právě v tmavé chodbě mohou být zrcadlové tapety, které budou slušet šatní skříni. V místnosti, kam denně zavítá přirozené světlo zvenčí, je ideální pověsit zrcadlo na zeď, která je kolmo ke zdi s oknem tak, aby bylo oknu dostatečně blízko, cca metr od rohu, a opět sloužilo jako blízký „rozptylovač“ přirozeného světla. Přitom ani do velkého zrcadla nemusíte hned investovat tisíce. Zkuste se nejdříve poohlédnout po bazarech, a pokud má starší zrcadlo nevábný rám, nechte si ho nově zarámovat.
Starý dobrý textil
S textilem všeho druhu se dá také dost dobře kouzlit. Zaměřte se v první řadě opět na okna. Napadlo vás někdy, proč severské národy mají většinu oken bez závěsů? Hlavním důvodem je, že nejen závěsy, ale i záclony zbavují místnost světla o několik procent. A světlo je v tamních krajích vysokou hodnotou. Ale pokládáte-li za nutné mít na oknech textil, alespoň si pořiďte tenčí, a v co nejsvětlejších pastelových odstínech, protože i roztažené závěsy vás ochuzují o venkovní světlo. Nejste-li si jistí, pověste si do oken na zkoušku větší kus světlé látky a uvidíte rozdíl.
Kuchyně a nábytek
Jednoduše řečeno, čemukoli v bytě můžete dát nový světlejší kabát, využijte toho. Kuchyň s hnědou, zelenou, modrou, a podobně jinak zbarvenou linkou, můžete upravit přestříkáním dvířek, což je se současnou nabídkou kvalitních barev ve sprejích možné i u laminátových linek. Dražší možnost je dvířka zcela vyměnit. A úplně nejjednodušší je dvířka prostě sundat. Otevřené police působí vzdušně a opticky rozšiřují prostor. V ostatních místnostech můžete postupovat podobným způsobem, to znamená, buď renovací anebo výměnou tmavého nábytku za světlý.Co se barev v místnosti týče, bílá je dobrá, ale ne vždycky a na všem. Navíc, jestli se nechcete v bytě cítit jako v nemocnici, nebojte se naopak použít na nábytku a doplňcích i syté tóny žluté, zelené, fialové nebo modré, které dokáží místnost doslova prozářit, ale takových kousků by nemělo být více než dva, a zároveň by spolu měly ladit. A také zvažte, jestli toho v malém bytě opravdu tolik potřebujete. Méně věcí znamená nejen více místa, ale i světla!
V našich končinách se sice jedná o poměrně čerstvou novinku, známe ji však velmi dobře ze zahraničních, zejména amerických filmů. Řeč je samozřejmě o takzvaných mobilních domech, pro které se vžil název karavan.
O co se tedy jedná? Mobilní domy jsou v podstatě nákladní automobily, jejichž přívěs tvoří plně vybavené obydlí, a to včetně elektřiny, vody či toalety. Svým majitelům poskytují veškerý komfort klasického domova, kombinovaný s faktem, že pokud se jim na jednom místě nebude líbit, mohou jej kdykoliv přemístit. Člověk tedy není vázaný na jedno místo a může cestovat po libosti třeba za prací či za studiem, aniž by se musel starat o to, kde bude bydlet.
V tomto případě jsou výhody jasně patrné: proč například strávit dvě hodiny denně cestou do práce, když ji mohu bydlet jen pět minut od ní? Poskytne mi to mnohem více času i pohodlí. A pokud zaměstnání změním, jednoduše se i s domem přestěhuji do nového místa.
Stejně tak je to výhodné, pokud chcete hodně cestovat. Toto bydlení vám to umožní bez toho, že byste se museli vzdát svého pohodlí. Prostě jen nastartujete a jedete. To vše zní skvěle, že? Ovšem jako vždy, i zde je samozřejmě několik háčků, které způsobují, že tento způsob bydlení není pro každého.
Tím prvním, a nejvíce přehlíženým, je omezený prostor. Ani sebevětší rozkládací karavan nikdy nebude tak prostorný, jako klasický dům. Pokud jste sami, pak to nevadí. V případě početnější rodiny to už může představovat problém, který může vést až k takzvané ponorkové nemoci. Neumožňuje totiž jednotlivým členům rodiny, aby měli každý svůj vlastní kout, kde budou mít klid a který budou mít jen pro sebe.
S omezeným prostorem souvisí i další problém: v žádném případě se tam nevejde tolik věcí. Pokud jste tedy například náruživý čtenář, nezbude vám, než mít veškeré své knihy v elektronické podobě. A co si budeme povídat, mnoho lidí preferuje dotyk a vůni klasické knihy.
Dále je tu fakt, že, co si budeme povídat, nebudete se přesouvat ani zdaleka tak často, jak si myslíte. Většinou zůstanete na jednom místě, takže mobilní dům ztrácí svůj původní účel.
Přesto se najdou lidé, kteří plně využijí potenciál karavanu. Pro ně může představovat ideální způsob bydlení. Zde skutečně závisí na každém člověku. A co vy, také byste chtěli bydlet v karavanu?
Říkáte si, že se musí jednat o maličký prostor, jednu místnost a záchod venku? Srandovní představa, kterou jsme však donedávna měli snad všichni, takže Vám to nemáme za zlé. Možná jsme si podobná obydlí až v takové míře nepředstavovali, ale v dnešní době je systém těchto obydlí úplně jiný, než tomu bylo v historii. Jelikož se změnily nároky a požadavky uživatelů, http://www.uzis.cz/registry-nzis/nrlud tak se tato obydlí často staví jako úplně nová, nepoužívaná. V minulosti tomu bylo naopak. V dnešní době si dokonce můžete některé parametry sami rozhodnout. Můžete si vybrat barvy, styl a vybrat si některé základní prvky.
oTakzvaný mobilhouse není v dnešní době pouze záležitostí přechodnou nebo krátkodobou.
V podobném domě máte veškerý komfort i pohodlí. V případě, že využijete celoroční typ ubytování, pak bude objekt speciálně zateplen. Dokonce v některých případech můžete získat i číslo popisné. Objekty pořídíte za velice nízké ceny. V dnešní době jsou ceny podobné bytům. A to musíme říct, že budete mít vlastně svůj celý prostor pro sebe a žádné sousedy za zdí.
a)Útulné a praktické, leč také noblesní a moderní
Objekt je vybaven velice moderně a krásně. Každý si může říct, do jakého stylu chce obydlí ladit. Můžete si dokonce přát vybavení. To znamená, že jakmile objekt přepravíme na místo určení pomocí speciální přepravy, pak se do něj můžete ihned nastěhovat. Objekty jsou menší a velice útulné. Tato vlastnost je velice praktická, ale zároveň si zachovávají moderní styl.
b)Příklad, jak se dá využít podobné bydlení
Na samotě u moře, na pláži, s mořskými vlnami, na které uvidíte každý den
Nechat si postavit dům, zaplatit za něj minimum běžných nákladů, mít vlastní luxusní domácnost, kterou si navíc můžete nechat převést například k moři. To je splněný sen. Necháte si obydlí postavit na pláž u moře a můžete v něm bydlet po celý rok. To by byl opravdu ambiciózní případ, který nebývá v normálním životě zcela běžný. Jen je to námět na přemýšlení, jak se podobná obydlí vlastně dají využít. Je opravdu mnoho způsobů, jak je použít. Nejenom na celoroční bydlení, ale také jako chatky, jako přechodné bydliště pro někoho, kdo zrovna nemá rodinné zázemí a bydlení, ale také jako objekt pro podnikání na jednom místě a podobné případy.