Vývoj vlastního internetového obchodu není pro každého a mnoho firem potřebuje jen základní zobrazení s několika funkcemi. Jedná se především o menší firmy nebo kamenné prodejny, které chtějí rozšířit své působení i na internet, ale nechtějí platit desítky tisíc korun. Hotových řešení, které se do takových situací hodí, je hned několik a patří mezi ne WordPress, Prestashop nebo třeba Shoptet. Všechna tato řešení nabízí jednoduché a přehledné prostředí, které je možné poskládat si z různých doplňků a ručně nahrát nabízené produkty. V základní verzi jsou tyto služby zdarma a k instalaci a provozu je potřeba trochu zručnosti a pár návodů na Youtube. V případě růstu prodejů lze překlopit stávající e-shop do PRO verze a přidat tak jak funkce, tak i rychlost a možnosti zobrazení.
Manuální administrace několika položek
Jednou z hlavních výzev, které firmy při tvorbě e-shopu čelí, je volba nahrávání a správy produktů. Rozhodnutí přitom vždy závisí na počtu a kapacitě zaměstnanců. Pro obchody, které nabízí do 100 položek je lepším řešením manuální přidávání a správa přímo v administraci. Automatické nahrávání totiž vyžaduje kooperaci s interním softwarem a vznikají tak dodatečné náklady, které se při rozjezdu online podnikání ne vždy hodí. Administraci e-shop s méně jak 100 položkami lze hravě zvládnout a to bez velkého časového vytížení.
Tisíce položek a nutná automatizace
Střední a velké obchody mají situaci o poznání složitější a musí volit automatizaci, která je napojená na logistický systém. Výše zmíněná řešení sice disponují doplňky, které pokrývají ty nejznámější programy a aplikace, ale většinou je třeba platit měsíční poplatek, což není úplně ideálním řešením. Lepší proto je, zaplatit si jednorázově programátora, který připraví propojení e-shopu s interním systémem firmy a umožní plnou automatizaci prodeje a skladové zásoby.
PubMed neboli Medline je jedním z nejdůležitějších zdrojů pro oblast lékařství. Tato databáze spadá pod Národní lékařskou knihovnu USA a obsahuje přes 13 miliónů záznamů, a to už od roku 1966 až po současnost. Najdeme v ní články z cca 4 800 odborných časopisů ze sedmdesáti zemí. Obsahuje také kapitoly a vybrané části lékařských monografií. Až 60 % záznamů, které přibyli po roce 1975 je k dispozici abstrakt. Ročně do této databáze přibude asi 550 000 záznamů. Od roku 2001 je důležitou změnou to, že Medline nyní obsahuje i záznamy, které byli dříve součástí oddělených databází AIDSLine, BioEthicsLine, ToxLine, PopLine a HealthStar.
Na PubMed nalezneme záznamy z oblasti medicíny, biologie, chemie, fyziky, matematiky či přírodních věd. Přístup je možný přímo i vzdáleně. Prostředí je v anglickém jazyce, přičemž jazyky záznamů jsou různé.
Vyhledávání v této databázi lze buď jednoduše, pomocí zadání klíčových slov, nebo pomocí pokročilého vyhledávání, které nám umožní zobrazení více relevantních výsledků a záznamů. Pokud jsme přihlášení, můžeme si zobrazit i svoji historii vyhledávání. Při vyhledávání si můžeme pomoci např. booleovskými operátory AND, OR, NOT.
Můžeme si zadat, zda chceme, jestli se náš vyhledávaný termín má zobrazit v titulku či v abstraktu. Lze také vybrat okruh vyhledávání z nabídky, která je k dispozici. Dále lze nastavit, zda chceme, aby se nám zobrazovali pouze plné texty, abstrakty, review apod. U plných textů také můžeme zakliknout, že chceme vyhledávat pouze plné texty zdarma. Některé plné texty jsou přístupné pouze za poplatek. Další kritéria, která můžeme využít při zobrazování výsledků, je nastavení jazyka, kategorií nebo data vydání. Vyhledané výsledky si může uživatel seřadit dle libosti, například od nejstarších či podle abecedy. Seznam vyhledaných záznamů je také možno si nechat zaslat na email.
Potřebujete webové stránky, ale netroufáte si na jejich vypracování sami? To už dnes není žádný problém. Existuje mnoho firem, které vytvoří stránky přesně podle vašich snů. Bohužel ve všem je nějaký háček, a tak se někteří rozhodnou, že si je udělají sami. Ať už je volba jakákoli, není se čeho bát, stačí si jen přečíst pár rad. Důvěřuj, ale prověřuj
Když někomu platíte za tvorbu, je třeba si dát pozor na to, komu svěřujete naše budoucí stránky. Ne, neříkejte si, že jsou to jenom webovky. Nejsou, podle nich si totiž spousta lidí udělá o firmě, divadlu či obchodu obrázek. Nikdy se nespoléhejte na firmu, která je anonymní, nebo ji neznáte. Raději si každou pořádně prověřte. Asi byste nechtěli vložit své stránky do rukou studentů amatérů, kteří kopírují části z jiných stránek a pak je jen přepisují. Takhle byste se ještě mohli dostat do problémů s tím, že jste někomu ukradli stránky. Služby zdarma
Existují také různé programy a služby na internetu, kde si můžete samivytvořit webovky zcela zdarma. Mezi české patří třeba Webnode nebo Estránky, mezi ty anglické např. Wix.com. Vytvořit si pomocí některé z nich stránky, zvládne s trochou praxe každý. Nabízejí různé šablony, předlohy, typy písma a vůbec nemusíte umět programovat. Počítejte ale s tím, že stránky nebudou vypadat nějak kvalitně a všude se bude objevovat logo Webnode, nebo jiné. Ponořit se do hlubin programování
Nejlepší volbou je naučit se programovat a vytvořit si nádherné webovky na vlastní pěst. To ovšem stojí spoustu času a také úsilí. Zvládnout Python nebo jiné programovací jazyky rozhodně není snadné, ale také ne nemožné. A dnes existuje i spousta kurzů, kde vás programovat naučí. Nebo ušetřete na kurzu a zaplaťte si profíky, kteří vám stránky udělají. Počítejte s tím, že tohle se vám hodně prodraží. Šikovní programátoři webovek si žijí opravdu dobře. Nebylo by lepší se to naučit také a mít i nějaký vedlejší příjem?