V našich končinách se sice jedná o poměrně čerstvou novinku, známe ji však velmi dobře ze zahraničních, zejména amerických filmů. Řeč je samozřejmě o takzvaných mobilních domech, pro které se vžil název karavan.
moderní typ mobilního domu
O co se tedy jedná? Mobilní domy jsou v podstatě nákladní automobily, jejichž přívěs tvoří plně vybavené obydlí, a to včetně elektřiny, vody či toalety. Svým majitelům poskytují veškerý komfort klasického domova, kombinovaný s faktem, že pokud se jim na jednom místě nebude líbit, mohou jej kdykoliv přemístit. Člověk tedy není vázaný na jedno místo a může cestovat po libosti třeba za prací či za studiem, aniž by se musel starat o to, kde bude bydlet.

V tomto případě jsou výhody jasně patrné: proč například strávit dvě hodiny denně cestou do práce, když ji mohu bydlet jen pět minut od ní? Poskytne mi to mnohem více času i pohodlí. A pokud zaměstnání změním, jednoduše se i s domem přestěhuji do nového místa.

Stejně tak je to výhodné, pokud chcete hodně cestovat. Toto bydlení vám to umožní bez toho, že byste se museli vzdát svého pohodlí. Prostě jen nastartujete a jedete. To vše zní skvěle, že? Ovšem jako vždy, i zde je samozřejmě několik háčků, které způsobují, že tento způsob bydlení není pro každého.

Tím prvním, a nejvíce přehlíženým, je omezený prostor. Ani sebevětší rozkládací karavan nikdy nebude tak prostorný, jako klasický dům. Pokud jste sami, pak to nevadí. V případě početnější rodiny to už může představovat problém, který může vést až k takzvané ponorkové nemoci. Neumožňuje totiž jednotlivým členům rodiny, aby měli každý svůj vlastní kout, kde budou mít klid a který budou mít jen pro sebe.
mobilní dům starého typu
S omezeným prostorem souvisí i další problém: v žádném případě se tam nevejde tolik věcí. Pokud jste tedy například náruživý čtenář, nezbude vám, než mít veškeré své knihy v elektronické podobě. A co si budeme povídat, mnoho lidí preferuje dotyk a vůni klasické knihy.

Dále je tu fakt, že, co si budeme povídat, nebudete se přesouvat ani zdaleka tak často, jak si myslíte. Většinou zůstanete na jednom místě, takže mobilní dům ztrácí svůj původní účel.

Přesto se najdou lidé, kteří plně využijí potenciál karavanu. Pro ně může představovat ideální způsob bydlení. Zde skutečně závisí na každém člověku. A co vy, také byste chtěli bydlet v karavanu?

Back To Top