Pokud trochu přemýšlíte nad tím, co jíte, pak asi víte, že tradiční české přílohy nejsou zrovna to ideální. Knedlíky, brambory či těstoviny jsou sice chutné avšak ne zrovna nejzdravější. Jaké přílohy do jídelníčku zařadit?kuskus salát
Quinoa
Quinoa se dostává do povědomí těch, kteří se starají o svůj jídelníček. Proč? Především proto, že obsahuje poměrně hodně minerálů a také neobsahuje žádný lepek, má vyšší obsah bílkovin než jiné přílohy a tím pádem je vhodnější při dietě. Je velice výživná a vhodná pro celiaky, popřípadě osoby vyhýbající se přemíře lepku. Použít ji můžete do salátů, polévek, místo rýže (klidně i na sladko). Je podobná spíše kuskusu avšak vaří a konzumuje se jako obiloviny. Cena quinoy se pohybuje kolem 150 Kč za kilogram a výše, dle její kvality.
Bulgur
Pšeničný bulgur je skvělou přílohou, která silně připomíná rýži avšak má vysokou nutriční hodnotu, velký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů. Oproti tomu obsahuje jen malé množství tuku. Vzhledem k obsahu vlákniny působí blahodárně na náš zažívací trakt. Koupit můžete bulgur celozrnný, který je zdravější, nebo klasický.
Luštěniny
Pokud vám nevadí luštěniny, pak si je klidně dopřejte jako přílohu. Jsou totiž zdravé, málo kalorické a obsahují velké množství vlákniny a minerálů, které jsou pro naše tělo velice důležité. Zkusit můžete třeba černou čočku, která je považována za „kaviár“ mezi luštěninami. Skvěle si drží tvar a tím pádem je vhodná třeba pro saláty.servírovaná quinoa
Zelenina
Nejvhodnější přílohou k masu je zelenina a to jak ta čerstvá, tak třeba i grilovaná, nebo dušená. Zelenina obsahuje malé množství sacharidů, tuků a velké množství vlákniny, což je přesně to, co naše tělo potřebuje, aby se mu dobře vedlo. Pokud vám tedy nechybí klasická příloha, nebojte se ji nahradit právě čerstvou, či upravovanou zeleninou.

Back To Top