Určitě už jste někdy viděli na nějakém obrázku muže, který sedí na zemi a vypadá, že okolní svět vůbec nevnímá. Je to pravda, protože medituje. A to je ta správná cesta k nastolení vnitřního klidu. Jak s meditací začít? Určitě nepotřebujete nic, kromě svého těla, své duše a klidného prostředí. Nejlepším časem je buď hned ráno po probuzení nebo večer před spaním.
a)     Pohodlně se usaďte.
–         Rozhodně není potřeba zaujmout stejnou pozici jako zkušení jogíni a mít nohy málem za krkem.
–         To bychom se asi spíše vykloubili, nežli uvolnili.
–         Důležité je sedět rovně a držet hlavu zpříma.
b)    Dalším krokem je uvolnění hrudníku, krční páteře a ramen.
–         Jestliže je to problém, můžete si pro začátek pomoci tím, že se opřete o nějakou oporu. Třeba si můžete dát ke zdi polštář.
–         Ruce nechte volně spuštěné na kolenou nebo na stehnech.
stařec v chrámu

Pomozte si správnou hudbou

Důležitá je při meditaci hudba. Určitě nebude vhodná žádná rocková pecka. Musí to být hudba, která je vám příjemná. Na internetu je mnoho stránek, které se právě meditační hudbou zabývají. Stačí si vybrat.
·        Po zaznění prvních tónů zavřete oči a soustřeďte se na svůj vlastní dech.
·        Pomalý nádech nosem, vzduch míří nejprve do břicha, pak teprve do hrudníku.
·        Následuje výdech – nejdřív vypustíme vzduch z hrudníku, pak z břicha.
meditace ve vodě
Vnímejte svoje tělo.Zjišťujete, že se uvolňujete a dýchá se vám lehce. Většinou se na začátku nemůžete plně soustředit. Je to docela běžné. Proto se různým myšlenkám nebraňte a jen je pozorujte. Jako by putovaly kolem vás. Nedaří-li se koncentrace, opět se soustřeďte na svůj dech. Po pěti minutách se pomalu vracejte zpět k normálnímu stavu svého vědomí. Zahřejte si dlaně a položte je na oči. Pocítíte příjemné teplo. Pak můžete oči otevřít a pokračovat v běžných činnostech. Dobu meditace postupně prodlužujte na dvacet minut.

Back To Top