Naše hlavní město stojí za to navštěvovat opakovaně a věnovat mu více pozornosti. Tu si rozhodně zaslouží i novodobé stavby, které obdivují turisté z celé Evropy. Pokud využijete komfortní a zároveň levné ubytování v Praze, situované poblíž stanice metra Černý Most, tato podzemní dráha vás bezpečně dopraví na jedno zajímavé místo, kde se psaly dějiny na přelomu 60. a 70. let minulého století. pohled na Nusle a Vyšehrad od Kongresového centra

Nejzajímavější „stavba století“

V roce 1967 se začalo s výstavbou jedné z nejúžasnějších mostních konstrukcí ve střední Evropě. Ano, máme na mysli tolik opěvovaný a zároveň zatracovaný „most sebevrahů“, který až do konce období reálného socialismu nesl název Most Klementa Gottwalda. Dnes se jmenuje Nuselský, ale jeho kráse neubraly ani stáří, ani různé názvy. Od roku 1973 slouží svému účelu nepřetržitě dodnes, a že je důkladně vytížen, dokazuje i značná hustota silničního provozu. Uvnitř tubusu mostní konstrukce vede také část trasy C pražského metra a vězte, že pohled z výšky čtyřiceti metrů do údolí stojí za to. Délka mostu je zhruba 490 metrů, což je současně šířka celého Nuselského údolí.
Zajímavostí je, že první zatěžkávací testy vztyčených pilířů a mostovky probíhaly ve formě výdrže před tahem raketových motorů, které vynášely do vesmíru lodě Sojuz, ale protože nedopadly dobře a mostní konstrukce musela být dodatečně upravena, ustoupilo se jak od dalších podobných testů, tak i od publicity. Testování však bylo úspěšné ve formě opakovaných jízd šesti desítek sovětských tanků T34 a později i zkušebních jízd vozů metra synchronně s nákladními automobily Tatra 148. vyhlídka na město z Vyšehradu

Palác kultury aneb Kongresové centrum Praha

Nuselský most plynule navazuje na budovu v tzv. neofunkcionalistickém slohu. Ta je jedním z nejoblíbenějších kongresových objektů na celém světě a byla stavěna v letech 1975 – 1981. Necelý rok po dokončení výstavby a předání do provozu veřejnosti se zde natáčela filmová sekvence oblíbené „komedie století“ S tebou mě baví svět.
V minulosti bylo počítáno s využíváním paláce mimo jiné pro stranické sjezdy KSČ a dnes se tu pořádají různá zasedání, sezonní plesy, slavnostní společenské události a koncerty. Sály mají špičkovou akustiku, a co byste si neměli nechat ujít, je mimořádně zajímavý výhled na panorama Pražského hradu.

Back To Top