Je pravdou, že klasické dopisy jsou dnes již prakticky vytlačeny komunikací prostřednictvím e-mailů. Není divu, koneckonců elektronická pošta je oproti té klasické mnohem rychlejší a spolehlivější. Navíc je prakticky zadarmo. Není tedy divu, že dnes již klasické dopisy posílají pouze úřady.

Přesto se však může stát, že zrovna vy budete chtít nějaký poslat, ať již půjde o nějaký dokument, u nějž je potřeba originál, nebo například o přihlášku, kterou je nutno zaslat v papírové formě. V té chvíli je potřeba přemýšlet, jakou obálku použijeme.muž píšící dopis

Nejprve je potřeba zvážit, jakou velikost použijeme. Zde záleží hodně na tom, jak je posílaný dokument velký a zda jej můžeme překládat. Pokud ano, můžeme zvolit i menší velikost. Pokud se jedná o klasický list A4, který se z jakéhokoliv důvodu nesmí ohnout, zvolíme odpovídající velikost.

To ovšem není jediné, co musíme řešit. Důležitý je také typ obálky. Vezmeme čistě papírovou? Papírovou s průsvitným okénkem na adresu? Nebo plastovou? Musíme především uvažovat typ dokumentu, jeho citlivost a podmínky, ve kterých bude cestovat.

Plastové obálky se vyplatí používat tehdy, když jde o zásilku velmi citlivou na vnější podmínky, jako je teplota či vlhkost. Na druhou stranu je třeba uvážit fakt, že tento typ obálek bývá obvykle průhledný. Je tedy třeba se ujistit, že daný dokument neobsahuje žádné citlivé informace, které by byly vidět.

Stejně tak to platí i s penězi, ač ty se již (naštěstí) v dnešní době prakticky poštou neposílají. Mnohem více se používá převod přímo na účet, který je rychlejší a především bezpečnější. Přesto je třeba ještě jednou varovat před jejich posíláním běžnou poštou.hromádka obálek pro zahraniční poštu

Tento typ také využívají firmy, zasílající časopisy. Právě ty totiž bývají nejnáchylnější na vlhkost, a mnoho lidí, zvláště na vesnicích, má otevřené venkovní schránky. Pokud by tedy pršelo či sněžilo, klient by si svůj výtisk rozhodně nevyzvedl v ideálním stavu. A to by, zvláště pro sběratele, byla celkem pohroma.

Pro většinu běžných dopisů se však stále nejvíce hodí klasické papírové obálky. Jsou dostatečně pevné na to, aby papíry uvnitř ochránily před většinou věcí, jež je mohou při cestě potkat, a navíc jsou neprůhledné, což je výhodné především u úředních dokumentů, ve kterých často bývají uvedeny citlivé údaje.

Záleží tedy pouze na vás, který typ si vyberete. Jen mějte na paměti, že výběrem toho správného ušetříte sobě i příjemci spoustu problémů.

Back To Top