Koberec na podlaze dobře vypadá, ale to není vše, proč si jej většina lidí oblíbila.

Výhody koberce ve srovnání s vinylem, dřevem, laminem a dlažbou

Vynikající tepelná izolace – teplo od podlahy je nejčastějším důvodem, proč dáváme přednost kobercům před plasty nebo keramikou. Teplý vzduch navíc stoupá vzhůru a drží se u stropu, zatímco u země je nejchladněji. Jestliže nemáte zrovna topení zabudované v podlaze, může být v zimních měsících, ale i v mezidobí, kdy ještě neprobíhá topná sezona, studený povrch nejen nepříjemný, ale i zdrojem oslabení imunitního systému. Čínská medicína dokonce spojuje chlad od nohou s oslabenou činností ledvin.

ručně tkané koberce

Měkkost – jen někteří lidé chodí doma v domácí obuvi a naopak většina z nás se dotýká podlahy ploskami chodidel. Ať už v ponožkách, nebo naboso, hmatáme po zemi velice citlivými nervovými receptory, a jestliže jim dopřejeme požitek z měkkého našlapování, je to svým způsobem dokonalý antistres.

Ochrana proti prachu – krátce po vytření dřevěné, vinylové, laminátové či keramické podlahy vodou s čisticím roztokem můžete prohlásit, že máte v bytě uklizeno a čisto. To však již po několika hodinách přestává platit a za několik dnů se tu začnou hromadit prachové částice. Jestliže vytírání zanedbáte, prach se pak rychle rozvíří a stává se potenciálním alergenem. Koberec má naproti tomu vyšší absorpční schopnost, dokáže prach pohltit velmi efektivně a k jeho víření prakticky nedochází, pouze při luxování, proto se také doporučuje v průběhu luxování intenzivně větrat.

kusový koberec

Po určité době se však absorpční schopnost kobercových vláken vyčerpá a v tu chvíli by mělo nastoupit hloubkové, nejlépe mokré strojní čištění. Vysavač totiž nedokáže odsát všechny nečistoty a část prachu smíseného s kožními šupinkami a tukem z mazových žláz se do tkaniny zašlape. Zvláště účinné je čištění koberců Praha uklid-namiru.cz systémem Rotovac, kdy se jednotlivá vlákna podrobují kartáčování a podtlakovému odsávání nečistot s vodou, což je mnohem účinnější, než praní oděvů v automatické pračce.

Back To Top